Раменна Хирургия
Раменната става е най – нестабилната става в човешкия организъм, даваща възможност за най – големия обем на движение в нея. Тя висяща, неносеща става и поради това рядко страда от артроза ( износване ). За сметка на това двете най – чести увреди на рамото, които налагат хирургична намеса, са раменната нестабилност и увредите на ротаторния маншон.
Разкъсването на капсулата, понякога придружено с отчупване на костно парченце от ставната ямка ( увреда на Bankart ) е състояние, което се получава при луксация ( изваждане ) на раменната става. Лечението при първа луксация на рамото обикновено е консервативно ( с обездвиждване ) за около месец. При настъпване на рецидивиращи ( повтарящи ) се луксации обикновено се пристъпва кум оперативно лечение – артроскопска раменна стабилизация. В някои случаи с масивни увреди на капсулата се налага да се извърши открита операция, понякога с костен присадък за стабилизиране на ставата.
![](https://ortex.bg/wp-content/uploads/2019/06/предна-и-задна-луксация-на-раменната-става.png)
![](https://ortex.bg/wp-content/uploads/2019/06/артроскопско-възстановяване-при-раменна-нестабилност.png)
Ротаторния маншон на рамото се състои от 4 мускула, чиято функция е да центрират главата на раменната кост и извършват определени движения в ставата. В следствие на травма, претоварване или на възрастови дегенеративни промени се наблюдават увреди на тези мускули и техните сухожилия, които могат дори да се скъсат. Лечението е оперативно – рефиксация на скъсаните сухожилия. В ранните стадии на дегенерация от помощ могат да бъдат и косервативни методи – медикаменти, инжекции и физиотерапия и кинезитерапия.
![](https://ortex.bg/wp-content/uploads/2019/06/увреда-на-ротаторния-маншон-на-рамото.png)
![](https://ortex.bg/wp-content/uploads/2019/06/импинджмънт-на-раменната-става.png)