Глезенна Хирургия

Глезенната става е една от носещите стави на долните крайници. Поради относително малката и площ и минимални увреди на ставния хрущял водят до болка, оток и ограничени движения в глезенната става. 

Глезенна нестабилност

Глезенната нестабилност се дължи на разкъсване и неправилно зарастване на връзките на глезенната става след травма. Оформя се нестабилност на ставата, която се проявява с често навяхване, болка и оток на глезена. При налична такава нестабилност в зависимост от степента и се налага консервативно лечение ( с ортеза ) или различни видове оперативно лечение – шев или пластика на разкъсаните връзки.

Глезенен импинджмънт

Наблюдаваме преден и заден глезенен импинджмънт. В зависимост от причината импинджмънта може да бъде мекотъканен или костен. Лечението започва с консервативни методи – медикаменти, инжекции, физиотерапия. При неуспех може да бъде извършена оперативна интервенция, най – често артроскопска. При нея се отстранява причината за импинджмънта на ставата.

Дисекиращ остеохондрит и артроза

Дисекиращия остеохондрит в осластта на глезенната става най – често засяга талуса. При това състояния се оформя костно – хрущялна зона с нарушено кръвоснабдяване, което може да доведе до колапс на костта и дори до отчупване на увредената зона на костта. Най – често лечението е артроскопска или открита остеохондропластика ( костно-хрущялно възстановяване), след което ставата се отбременява за определен период от време.